Chcete, aby se obyčejná procházka na Pražský hrad proměnila v objevitelskou výpravu, která bude vaše děti bavit? Mám pro vás 12 tipů pro návštěvu Pražského hradu s dětmi. Nezapomněla jsem na knihy, mapu, kavárnu, šifrovačku i nejbližší dětské hřiště. Těchto 12 tipů vám pomůže projít areálem svým vlastním tempem, bez průvodce a zároveň se i něco zajímavého dozvědět o historii dávné i nedávné.
1.
Před výletem na Pražský hrad si přečtěte společně s dětmi tyto knihy! Vydejte se na vzrušující prohlídku, která vám v krátkých příbězích odhalí nejkrásnější místa Pražského hradu, jejich historii a pověsti.
Tajemství Pražského hradu – ilustrovaný průvodce pro děti
Kniha je doplněna o přehledný plánek, který si můžete vzít s sebou na procházku a všechna místa sami prozkoumat.
Dostupná už jen v knihovně či v antikvariátu.
Pražský hrad a jeho tajemství
Zavede vás na nejkrásnější místa na Pražském hradě a v jeho okolí a představí je způsobem, který je pro děti poutavý a zábavný: prostřednictvím pověstí, mýtů a zajímavostí. Nechybí kvíz, díky kterému si děti otestují, co všechno se o tajemstvích Pražského hradu dozvěděly.
Jeho autorkou je Lucie Seifertová, od které nás nadchlo i leporelo Tajemná Praha. Kniha je v prodeji v e-shopu Pražských zkratek – TADY!
2.
Procházku areálem vám usnadní panoramatická mapa. Podrobnější informace najdete v kreslené panoramatické mapě areálu Pražského hradu s podrobným ilustrovaným průvodcem od Tomáše Rygla. Není to krása? Navíc nezabere v batohu příliš místa! Žádná online aplikace nenahradí tradiční mapu a možnost společného plánování trasy společně s dětmi.
Obrazový průvodce detailně rozebírá jedinečný areál hradu se všemi jeho svatyněmi, paláci, zahradami a jednotlivými prohlídkovými trasami. Součástí je znázornění vývojových fází panovnického sídla a detaily staveb, předmětů z interiérů, obrazů umístěných v galerijních expozicích a korunovačních klenotů.
3.
Nevynechejte výhled z Velké Jižní věže Pražského hradu, byla by to velká škoda. Během zdolávání 287 schodů si nejen ověříte svou fyzickou kondici, ale uvidíte i největší zvon v České republice. Byl ulitý v roce 1549 a váží 15 120 kilogramů. Legenda říká, že když pukne jeho srdce, hrozí naší zemi nebezpečí. Naposledy se to stalo v roce 2002. O dva měsíce později přišla tisíciletá povodeň.
Odměnou vám bude nádherný výhled na Prahu. Rodinné vstupné pro max. 2 + 5 je v této chvíli 500 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Máte-li dostatek času zvažte i výstavu Příběh Pražského hradu – Hra na Hrad. Hra na Hrad je zážitková prohlídka stálé expozice Příběh Pražského hradu, která je připravena tak, aby podporovala aktivní zapojení dětských návštěvníků do poznávání historie Pražského hradu. Rezervovat lze i pro rodinu.
4.
Naprostým unikátem, který se nachází pouze na Pražském hradě, je funkční replika historické poštovní schránky, přes kterou můžete poslat dopis či pohled i vy! Najdete ji na III. nádvoří v blízkosti Mrákotinského monolitu. Pohlednice s motivem Prahy najdete v e-shopu Pražských zkratek.
5.
Prozkoumejte společně s dětmi Jižní zahrady Pražského hradu. Projděte se vlastním tempem, bez průvodce a zároveň se pokochejte krásou Jižních zahrad. Tipy, co ukázat dětem v zahradě najdete v článku – TADY!
6.
Nezapomeňte navštívit Královskou zahradu. Proč? Jedná se o nejkrásnější a nejvýznamnější zahradu ze všech zahrad, která navíc nabízí neobvyklý výhled na areál Pražského hradu. A nejen to – poslechnete si Zpívající fontánu, zjistíte, kde bydleli českoslovenští prezidenti a objevíte kouzlo renesance. Ve zkratce jsem shrnula, co při návštěvě Královské zahrady nepřehlédnout, i kterým směrem pokračovat na nejbližší hřiště. Pojďte nahlédnout ► ► ► Královská zahrada s dětmi
7.
Zahrajte si Skryté příběhy. Jsou dostupné zdarma a pomohou vám se přiblížit k Pražskému hradu. Potřebujete si jen stáhnout aplikaci do mobilu. Trasa Trabanti na útěku začíná kousek od Malostranského náměstí. Vystoupáte kolem ambasád do Lobkovické zahrady, která je malým lesem vprostřed města. Až se pokocháte nádhernými výhledy na Prahu a Pražský hrad, u bodu 6 můžete odbočit na Pražský hrad. Při zpáteční cestě Nerudovkou se pak dostanete k poslední zastávce – bodu 7.
Trabanti na útěku – Rok 1989 | délka 3 km | 7 zastavení | trvání 1.5h
8.
Objevte kouzlo Zlaté uličky. Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy, nejen děti si tady mohou připadat jako v pohádce. Po uzavření vnitřních expozic (po 17.00 hod) je vstup zdarma alespoň do uličky.
Půjdete-li až po setmění, děti rozhodně ocení čelovky. Celý areál je otevřen až do 22.00 hodiny. Návštěvnické objekty fungují v létě do 17.00, v zimě pak do 16.00 hod.
Podrobnosti o historii Zlaté uličky shrnuje další publikace Tomáše Rygla. Zlatá ulička a alchymisté v rudolfinské Praze detailně rozebírá vznik domků v uličce, činnost alchymistů, kteří v rudolfinské době využívali ke svým bádáním a pokusům nedalekou hradební věž zv. Mihulka.
Průvodce dává nahlédnout do vyobrazení z tajných rukopisů, alchymistických symbolů a náčiní. Ve středu brožury je nákres kompletních fasád domků mezi Bílou věží a Daliborkou s popisy historie jednotlivých staveb.
V e-shopu Pražských zkratek k dostání pouze v anglické verzi – TADY!
9.
Přímo v areálu Pražského hradu můžete navštívit expozici 30 hologramů. Ponořte se do fascinujícího světa hologramů – 3D obrazů na skle, které rozvinou vaši představivost a porozumění technologii. Hologram si můžete sami osvětlit baterkou a přivést jej k životu.
10.
Kam na nejbližší dětské hřiště? Pokud budete pokračovat na Nový Svět, nemůžete minout hřiště hned vedle Letní scény divadla Ungelt. Pozor, vchod je nenápadný.
Pokračovat pak můžete na hřiště v parku Max van der Stoela. Děti rozhodně ocení místní vodní prvky. Na jeho konci pak najdete tramvajovou zastávku Hládkov, odkud vás tramvaj odveze na červenou trasu metra do stanice Vltavská.
Chcete-li pokračovat pěšky směrem do centra, vezměte to přes Petřín. Na jeho úpatí najdete velké dětské hřiště i dostatek prostoru pro piknik.
11.
Útulnou kavárnu, která neohrozí rodinný rozpočet najdete ve Šternberském paláci, který najdete na Hradčanském náměstí doslova jen pár kroků od Pražského hradu. Nabízí výbornou kávu, dezerty a teplá jídla. Nemá dětský koutek, ale je dostatečně prostorná i pro návštěvu s kočárkem. Patří do skupiny sociálních podniků Etincelle, která zaměstnává téměř 200 lidí se zdravotním hendikepem, zejména tím mentálním.
Otevřeno mají každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin. Posedět můžete i na malé venkovní zahrádce. Jejich aktuální polední menu zjistíte na FB stránkách.
12.
Vezměte dětem čelovky a vyrazte prozkoumat areál Pražského hradu až po setmění!
V zimě po 16:00 a v létě po 17:00 je celý areál přístupný veřejnosti až do 22:00 hodin. Kouzelnou atmosféru večerního hradu umocňuje osvětlení katedrály a Leopoldovy kašny. Davy zmizí a vy si můžete vychutnat klid a krásu tohoto historického místa.
Pozor, Královská zahrada, Jelení příkop a Jižní zahrady jsou pouze v létě otevřeny až do 20.00 hod, v ostatních měsících zavírají už v 19.00 a v říjnu už dokonce v 17.00 hod. Na Jižní věž je poslední výstup umožněn v 17.30 hod.