Chystáte se s dětmi navštívit Karlův most? Chtěli byste jim návštěvu této památky ozvláštnit tak, aby se na výlet těšily a byly z něj nadšené? Přinášíme vám několik tipů na tematické aktivity, se kterými můžete začít už doma a plynule na ně navázat právě při návštěvě Karlova mostu. Aktivity jsou vhodné pro školkové i menší děti.
Ještě než se s dětmi doma do aktivit pustíte, připomeňte si fakta a zajímavosti o Karlově mostě, o kterých jste možná nevěděli. Využijete je nejen při tvorbě aktivit pro vaše děti.
Stavba mostu
Na velký papír nebo kus kartonu namalujte řeku a nechte děti, ať přes řeku postaví most s využitím čehokoliv, co doma najdou. Uvidíte, že samy přijdou s geniálním řešením, které by nás dospělé ani nenapadlo. Postaví most z oblíbené stavebnice? Z barevných nanukových dřívek nebo snad obyčejných dřevěných kostek? Na tom přece nezáleží. Důležité je, že maximálně zapojí svoji fantazii.
Tip: Před stavbou mostu si s dětmi popovídejte o tom, proč se mosty staví a co všechno se na druhý břeh řeky musí přepravit. Společně také vyberte oblíbenou figurku, která stabilitu vašeho hotového mostu otestuje.
Pokus – věčné (gumové) vejce
Legendu o vejcích, která se přidávala do malty při stavbě Karlova mostu, samozřejmě nemůžeme vynechat! I když se ji vědcům podařilo úspěšně vyvrátit, dětem to vadit nebude a legendu o starém “mostu z vajec” si určitě zapamatují.
Výroba vaječného “hopíku” je jednoduchá – celé vajíčko ponořte alespoň na 24h do nádoby s octem (nádobu nechte otevřenou a nejlépe někde venku). Ocet rozpustí skořápku a vajíčko pak chrání jen pružné blány. Ty odolají běžné manipulaci i malému zmáčknutí. Dejte ale pozor, i tohle gumové vajíčko při velkém tlaku praskne.
Upozornění: Při práci s vejci dbejte na zvýšenou hygienu rukou i povrchů.
Koláž
Nastříhejte nebo natrhejte barevný papír na kousky, připravte lepidlo a velký papír. Menším dětem na něj předkreslete obrys mostu, načrtněte řeku a oblohu. Pak je nechte, aby pomocí lepidla a barevných papírků obrázek “vybarvily”. Po dokončení můžete na hotovou koláž namalovat ještě sochy a další detaily. Nezapomeňte si pak vaše veledílo vystavit.
Aktivity se sochami
Ke Karlovu mostu neodmyslitelně patří sochy a sousoší. Zahrajte si na ně i vy!
● Domácí hra na sochy
K této aktivitě budete potřebovat fotografie několika soch z Karlova mostu. Sochy s dětmi správně pojmenujte a podle vzorového obrázku jejich pozice napodobujte.
Tip: Obrázky jednotlivých soch určitě nevyhazujte! Použijete je totiž k další aktivitě.
● Hra na sochaře
Modelujte s dětmi sochy podle obrázkové předlohy, určitě si při tom užijete spoustu zábavy. Došla vám modelína? Nevěště hlavu a vyrobte si vlastní z jedlých surovin.
Postup výroby domácí modelíny: Připravte si nepřilnavou pánev nebo wok. Do této nádoby vsypte 1 a ¼ hrnku hladké mouky, ½ až ¾ hrnku soli, přidejte 4 lžíce oleje, 3 lžíce octa a hrnek vody. Celou směs důkladně promíchejte a na mírném plameni za stálého míchání zahřívejte. Směs bude nejprve tekutá, ale brzy začne houstnout, odlepovat se od krajů a vytvoří kompaktní hmotu. Celý proces trvá cca 5-10 minut. Po vychladnutí můžete s modelínou ihned pracovat. Pokud ji uchováte v uzavřené nádobě v lednici, vydrží vám i několik týdnů. Z jedné várky připravíte asi půl kila modelíny.
Tip: Chcete-li mít modelínu barevnou, přidejte ke směsi v pánvi ještě potravinářské barvivo. Na závěr můžete také přidat oblíbené aroma (kvůli octovému odéru).
Upozornění: Některé složky modelíny, zejména sůl a ocet, mohou při delším styku podráždit pokožku.
● Venkovní hra na sochy
Když už máte z domova nacvičené, jak vypadají sochy z Karlova mostu, využijte to i na procházce a zahrajte si venkovní hru na sochy. Princip hry je známý, po zvolání “Sochy!” se musíte zastavit a vydržet v pozici ve které zrovna jste. Pohnout se nesmíte až do odvolání. Tato jednoduchá varianta je vhodná pro nejmenší děti, které ji zbožňují.
Tip: Větším dětem zkuste hru okořenit tím, že místo obyčejného zvolání použijete názvy jednotlivých soch, jejichž podobu děti znají z minulých aktivit. Zavolejte třeba: “Svatý Jan Nepomucký!” a uvidíte, jestli si děti na tuto sochu vzpomenou a zaujmou správnou pozici.
● Rozpoznávání soch na Karlově mostě
Na řadu přichází poznat sochy i při návštěvě skutečného Karlova mostu. Podaří se dětem najít a pojmenovat všechny jim známé sochy? U svatého Jana Nepomuckého si nezapomeňte něco přát.
Tip: O některých sochách na Karlově mostě si můžete přečíst přímo na webu Pražských zkratek. Možná se vám bude hodit i panoramatická mapa Karlova mostu.
Fotograf
Zahrajte si s dětmi na fotografa! Vyrobte jim jednoduchý kartonový foťák s průstřihem a vyrazte zabírat Karlův most ze všech úhlů. Dejte dětem volnou ruku v tom, co chtějí na mostě vyfotit. Budou se bavit koukáním a “focením” přes okénko fotoaparátu. Místo foťáku můžete vyrobit i jednoduchý ruličkový dalekohled.
Tip: Větším dětem svěřte na výlet svůj starý digitální foťák nebo polaroid. Budou nadšené z toho, že jste jim svěřili opravdovou techniku a nechali fotoreportáž z Karlova mostu jen na nich.
Upečte si Karlův most!
Tuhle legrácku si děti budou pamatovat hodně dlouho, to vám slibujeme. Ale jak si upéct Karlův most? Jednoduše – použijte formu na biskupský chlebíček, ve které upečte vaši oblíbenou tvarohovou bábovku, piškotové těsto nebo banánový chlebíček (v receptu nezapomeňte na vejce, jinak se vám Karlův most nepovede:)). Po vyklopení a vychladnutí opatrně vyřežte oblouky.
A co by to bylo za Karlův most bez soch? Sousoší vyrobte z gumových medvídků, čokoládových figurek nebo upečených perníkových postaviček.
Tip: Upečený most bude vtipnou svačinkou na výlet právě na Karlův most, nemyslíte?
Další tipy pro vás
Chystáte se s dětmi na návštěvu Karlova mostu? Před cestou si určitě projděte naše tipy na procházku po Karlově mostě a okolí. A nevynechejte ani návštěvu Staroměstské mostecké věže, je z ní krásný výhled, ze kterého budou děti nadšené.
…..
Líbil se vám článek? Sdílejte jej mezi své přátele. Pro další skvělé tipy sledujte i Instagram Pražských zkratek. Pod hashtagem #karluvmostsdetminavíc najdete inspiraci na místa a zajímavosti, které nesmíte na Karlově mostě a okolí přehlédnout.
Kartonová máma Jitka alias Kartonová máma tvoří dětské aktivity na doma i na ven z toho, co dům dal. Svoje originální levné nápady sdílí zdarma pro inspiraci rodičům i pedagogům. Sledujte její tvorbu i vy!
Najdete ji na instagramu, facebooku, nebo se podívejte na její vlastní webové stránky.
Web: https://www.kartonovamama.cz