Hledáte tip na cyklovýlet s dětmi? Co takhle vyzkoušet trasu Vrané nad Vltavou – Zbraslav – Modřany – Braník – Výtoň – přívoz – Smíchovské nádraží? Na tuto cyklostezku se můžete napojit hned na několika místech a zvládnou ji nejen začínající cyklisté, ale nadchne i školáky.
Cyklostezka A2 s dětmi:
Vrané nad Vltavou – Zbraslav – Modřany – Braník – Výtoň – přívoz – Smíchovské nádraží
Přívoz byl pro nás ideální volbou, neboť jsme chtěly vyhnout běžnému provozu v centru Prahy a zároveň jsme nechtěly opakovat stejnou trasu i pro návrat. Využily jsme vlak ze Smíchovského nádraží a vystoupily na Hlavním nádraží, odkud jezdí náš vlak domů.
Na úplný začátek cyklostezky A2 ve Vraném nad Vltavou se můžete snadno dostat vlakem z Hlavního nádraží. Tento nízkopodlažní vlak zastavuje v následujících zastávkách:
Začátek trasy si vyberte v závislosti na věku a schopnostech vašich dětí. Pokud se jedná o začínající cyklisty, doporučuji zvolit začátek trasy buď z Braníku nebo z Modřan. Obě tato nádraží se nacházejí v těsné blízkosti cyklostezky a jsou ideálními výchozími body.
Jak ušetřit v Praze: Tipy na slevy, slevové kódy i slevové akce na zajímavé akce pro rodiny s dětmi
Na tento cyklovýlet jsem letos vyrazila s desetiletou dcerou. Tuto trasu už však ujela už jako šestiletá. Je to v podstatě pořád rovinka. Na nízkopodlažní vlak do Vraného nad Vltavou jsme nastupovaly na nádraží Praha – Vršovice. Po krátkém úseku na silnici jsme se bez problémů napojily na cyklostezku A2.
Nejprve jsme si však trochu popojely opačným směrem a prohlédly si první vodní elektrárnu, která byla postavena na Vltavské kaskádě. Neodolaly a omrkly jsme i nedaleký pumtrack.
Ve všední prázdninové dopoledne byla cyklostezka zejména v první části prázdná, více cyklistů a bruslařů jsme potkaly až v Modřanech a Braníku. Většinu jízdy jsme jely vedle sebe.
Během víkendu bych sem určitě nejela, protože tahle trasa je rozhodně davová záležitost. Davům se částečně vyhnete, když vyrazíte hned ráno.
Na Výtoni jsme si už tradičně daly zmrzlinu v Pure Gelato. A pak jsme zamířily na přívoz. Pozor, jsou zde 2 zastávky. Běžte na tu blíže k železničnímu mostu.
Jezdí ve 20minutovém intervalu.
Ke Smíchovskému nádraží vás zaveze přívoz na trase Výtoň – Kotevní – Císařská louka. Přístaviště Kotevní je zastávka na znamení, tj. informujte převozníka při nástupu.
Přívoz funguje v rámci MHD, tj. pro držitele Lítačky je zdarma včetně přepravy kola.
Nádraží Praha – Smíchov je vzdálené od přístaviště Kotevní cca 550 m. Na smíchovském břehu nás nadchl pro nás neobvyklý výhled na Vyšehrad.
Ze Smíchova jsme dojely na Hlavní nádraží a přestup na náš vlak zvládly bez problémů. V severní části každého nástupiště je sjezd pro kočárky i kola. Přeprava kol na území Prahy je ve vlaku zdarma.
Kde zastavit na hřišti?
V areálu Vltavanů nadchne děti nejen lanový park, ale i místní domácí malinovka. Nebojte se zde zastavit i s nejmenšími dětmi – připravena je nejen houpačka pro nejmenší děti, ale školkáčkům je věnována celá sekce.
►►►Tipy Pražských zkratek: Areál Vltavanů
Pěknou zastávkou bude i hřiště u cyklostezky v Modřanech. Připraveny jsou zajímavé herní prvky z mozaiky, houpačka pro nejmenší a hned dvě ohniště s parádním posezením.
Na konci trasy vás čeká hřiště Na Výtoni.
Kde zastavit na občerstvení?
Po necelých 5 km je občerstvení U Posledního Kelta (za pěkného počasí denně od 10.00 do 22.00). K dispozici je i dětské hřiště včetně trampolíny, odpočinková louka s lehátky i hamakou.
A pak už každou chvilku. Ve všední den dopoledne nebylo všechno otevřeno.
Nadchla nás malinovka v areálu Vltavanů v bistru Café Tam a zpět. V nabídce mají např. kuřecí tortilu, kuřecí salát i palačinky. Venkovní posezení je i v poledne ve stínu.
Zaujala nás i Drive Garden v Komořanech, kde mají v nabídce i nanuky Lunar.
Pozor, areál Cukrkandl otevírá až v 15:00!
Toto komunitní centrum nabízí spoustu zábavy pro děti – hřiště s pískem, několik prolézaček, domečky, houpačky i trampolíny. Najdete tu také beachvolejbalové a parkurové hřiště. Rodiče mohou dozorovat své ratolesti z příjemného posezení z palet a zpříjemnit si den třeba výbornou kávou nebo točeným pivem. V areálu panuje příjemná prázdninová atmosféra, často se zde konají různé akce. Otevřeno mají každý den kromě úterý od 15:00 do 20:00.
Díry v plotě jsme viděly, ale my jsme zvolily menší zajížďku a tradiční vstup. Odbočka z cyklostezky směrem k areálu není dlouhá, ale není vhodná pro nejmenší cyklisty, jela bych tam jen se školákem nebo dítkem v cyklosedačce. Dá se tam přejet na chodníku. S některými začínajícími cyklisty bych raději zvážila zůstat na cyklostezce.
Hledáte další tipy, kam na cyklovýlet v Praze a okolí?
Pravidelně přidávám i aktuální tipy na Instagram Pražských zkratek.
Další tipy, kam vyrazit s dětmi v Praze:
✓Národní muzeum s dětmi ✓Pražský hrad s dětmi ✓Vyšehrad s dětmi ✓Věž Staroměstské radnice ✓Trampolíny v Praze ✓Mirákulum v Praze ✓Valdštejnská zahrada ✓Karlovo náměstí ✓Botanická zahrada PF UK ✓Karlův most ✓Šifrovačky zdarma ✓Hostivařská přehrada ✓Na kole s dětmi – Podléský rybník ✓Po stopách Golema ✓V Praze pro děti zdarma ✓Když v Praze prší
Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi?
Každý první den v měsíci rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti? Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze pro děti