Nejen naučné knihy o Praze, ale i příběhy odehrávající se v Praze mohou děti motivovat k výletu do Prahy. Možná právě díky nim budete hledat jeden dům na Letné, tajnou uličku či průchod. Pojďte nahlédnout do našeho pravidelně aktualizovaného seznamu dětských knih o Praze.
PŘÍBĚHY PRO DĚTI ODEHRÁVAJÍCÍ SE V PRAZE
Věková kategorie je pouze orientační, záleží především na čtenářské zkušenosti dítěte.
► ► ► Pro děti ve věku 4 – 8 let
Dům č. 226 je velkoformátová kniha plná nádherných ilustrací Andrey Tachezy. Napsala ji Jana Šrámková, od které se nám už líbí Kolala petřínská.
Vyprávění o domě na Letné od jeho postavení až do dnešních dnů, o tom, s čím si prababičky hrály a jak jezdili dědečkové na prázdniny.
Kam běží modrá liška? Na Kampu! Zavede nás do starobylých domů a paláců, zšeřelých tajemných zákoutí, nádvoří a zahrad. Kniha vypráví čtyři pohádkové příběhy, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období.
Výpravy s paní Komínkovou je vyprávění o neobyčejných prázdninách, které prožije beskydské děvčátko u svých příbuzných v Praze. Kniha je staršího data, ale v antikvariátech i v knihovně je v nabídce.
Veverka a myška v Praze je komiksový příběh dvou zvědavých kamarádek. Vydaly se za babičkou do Prahy a krásy města objevují s cestovní kanceláří pana Havrana. Obletí s ním nejvýznamnější pražské památky, a protože Havran umí krásně vyprávět, stane se z poznávání dějin a architektury úžasné dobrodružství a často i velká legrace. Cestovatelky na vlastní kožíšky zažijí, jak lidé kdysi bydleli a pracovali (navštíví třeba alchymistickou a sochařskou dílnu), a poslechnou si tajuplné příběhy z dávných časů.
O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj je poetická pohádka s výjímečnými ilustracemi Barbary Wagner.
Áďa spadla do kanálu vypráví příběh zvídavé Ádi, myšáka Emana a racka Fera. Spolu s nimi se vydáte na pouť starou Prahou a poznáte tajemství mnoha známých míst.
Malostranská psí zima je pohádkové vyprávění tří holek, dvou psích a jedné kočičí, o dobrodružstvích, které zažili v Praze na Malé Straně.
Chystáte-li se s dětmi do Národního muzea, pak rozhodně nevynechejte tuto knihu. Představí dětem svět, který běžnému návštěvníkovi zůstane utajen a zároveň je zásadně motivuje k návštěvě Národního muzea.
► ► ► Pro děti ve věku 9 až 15 let
Dvojčata Lí a Ráďa se právě přistěhovala do Prahy a cítí se zde trošku ztraceně. Když potkají ducha Zachariáše, který jim nabídne, že je Prahou provede a seznámí je s historií, mají velkou radost. Kdyby je tušili, že součástí Zachyho průvodcovských služeb bude i osobní setkání s dalšími pražskými strašidly a duchy známých osobností! Inspirujte se příběhem a sami navštivte strašidelná místa pražská!
Zločin na Starém městě pražském je detektivní příběh, který nezachycuje jen složité pátrání, ale i život dodnes oblíbeného a uznávaného Jakuba Schikanedera (1855-1924), jehož známým obrazem je právě Vražda v domě.
Neméně zajímavé jsou i reálie jeho doby – výzdoba Národního divadla, zakládání a existence vlasteneckých spolků a časopisů, vznik „národní“ literatury atd. Čtenář tak pozná hlavní představitele kultury jako lidi s chybami a nedostatky, ovšem i jako ty, kteří neobyčejnou vůlí, talentem a nadšením pracovat pro vlast překročili vlastní stín.
Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu.
A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při tom musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.
Druhý díl se jmenuje Prašina – Černý Merkurit. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti?
Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.
Sám v muzeu je komiks o nejúžasnějších exponátech českých muzeí. Když pan vrátný zavře muzeum a vydá se na obhlídku, potkává nejen prostořekou uklízečku Blaženku, ale i nečekané návštěvníky. Jsou to historické osobnosti spojené s některým vystaveným exponátem, jehož napínavý příběh nám vylíčí.
Ztraceni v rudolfinské Praze je gamebook, který je určen mladším školním dětem. Vypráví napínavý příběh dvou současných dětí, Vojty a Klárky, které se nedopatřením dostanou do minulosti a ocitnou v Praze Rudolfa II. Kniha kombinuje čtení s logickými úkoly, jejichž splnění posouvá děj dopředu. Děti se přirozenou zábavnou formou dozvídají informace z české historie a poznávají Prahu z trochu jiného úhlu.
Ačkoliv jen část příběhu 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo se odehrává v Praze, rozhodně je škoda ji minout. Dobrodružný příběh doplňují fakta a zajímavosti z velkých dějin i každodenní reality první republiky.