Pojďte si společně s dětmi během procházky Prahou připomenout, na kterých místech najdeme na Karlově mostě a v okolí hlavního ochránce české země – svatého Václava.
Svatý Václav byl český kníže z rodu Přemyslovců, který žil v 10. století a je jednou z nejvýznamnějších postav české historie. Proslul svou moudrostí, zbožností a snahou o mírové řešení sporů. Jeho vláda byla známá podporou vzdělání, křesťanství a pevnými vztahy s okolními státy. Byl zavražděn vlastním bratrem Boleslavem, což z něj udělalo mučedníka a národního patrona, který je dodnes symbolem české státnosti a identity.
Seznámení s legendou o svatém Václavovi před procházkou:
YouTube – Dějiny udatného národa českého – svatý Václav, pracovní list o svatém Václavovi, omalovánka svatý Václav.
Pracovní list – Socha sv. Václava na Václavském náměstí
Kniha Legenda o svatém Václavovi
Začnete-li procházku u Staroměstské mostecké věže, nevynechejte na Křížovnickém náměstí viniční sloup se sochou svatého Václava.
Socha svatého Václava stávala původně před věží – původní místo je označeno v dlažbě kruhovou žulovou deskou. Při přesunu sloupu na nároží v roce 1848 byla v hlavici sloupu nalezena listina, dokazující stáří sloupu.
VINIČNÍ SLOUP SE SOCHOU SVATÉHO VÁCLAVA
V rohu na Křižovnickém náměstí najdete sloup ovinutý vinnou révou, na kterém stojí socha svatého Václava v brnění a v plášti.
Viniční sloup odkazuje na informaci, že tento světec si sám připravoval chléb a víno ke mši. Tento barokní sloup pochází z roku 1676. Autorem je Jan Jiří Bendl.
Přímo pod tímto sloupem se nachází nejstarší dlažební kostky v Praze. Pochází z Juditina mostu, který v těchto místech vedl přes Vltavu už od druhé poloviny 12. století.
SVATÁ LUDMILA A SVATÝ VÁCLAV
Svatá Ludmila je v českých pověstech nerozlučně spjata se svým vnukem svatým Václavem. I na Karlově mostě je najdeme společně. Autorem sochy je Matyáš Bernard Braun. Originál je v Gorlici na Vyšehradě, kopie sochy pochází z roku 1999.
Ludmile patří několik prvenství – byla to první historicky doložená kněžna, první urozená křesťanka, první česká mučenice i první světice. Bývá znázorněna v dlouhém hávu se závojem. V roce 2021 uplynulo od její smrti už 1100 let.
Komiks o svatém Václavovi a Ludmile
SVATÝ VÁCLAV, NORBERT A ZIKMUND
Václav, Norbert a Zikmund přesně v tomto pořadí je najdeme společně na sedmém sousoší na pravé straně od Staroměstské mostecké věže.
Svatý Norbert je zobrazen jako biskup s mitrou v ruce drží monstraci. Po jeho levici stojí svatý Václav s praporem a po pravici svatý Zikmund s korunou a mečem.
SVATÝ VÁCLAV
Samotného svatého Václava najdeme v posledním sousoším na Karlově mostě.
Na sousoší v blízkosti malostranské věže je zobrazen svatý Václav jako kníže v brnění, s praporem a štítem. Světec se modlí za český národ, svědčí o tom nápis Ora pro nobis pod sochou.
Chcete další tipy, co ukázat dětem na Karlově mostě? Sledujte Instagram Pražských zkratek nebo hastag #karluvmostsdetmi, kde pravidelně najdete inspiraci, co určitě nemůžete na Karlově mostě s dětmi přehlédnout.
Další tipy pro procházku na Karlově mostě s dětmi:
Staroměstská mostecká věž ✓Nejdelší lev v Praze ✓Karlův most
Stále si lámete hlavu, kam vyrazit v Praze s dětmi? Už 3x měsíčně rozesílám e-mailový zpravodaj o Praze pro děti. Přihlaste se k jeho odběru a mějte přehled, co se děje v Praze! ►►►Zpravodaj o Praze